tyrejaiŠių metų kovo 25-27 dienomis Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre I-III klasių gimnazistų grupė antrą kartą dalyvavo praktiniuose mokymuose stacionarioje mokslinėje laboratorijoje.

Mokiniai, vasario mėnesį susipažinę su keturiomis mokslo sritimis – nanotechnologijomis, mikrobiologija, biochemija ir biofizika, kovo mėnesį turėjo įgyvendinti pasirinktos srities mokslinius eksperimentus.

Mikrobiologijos srityje (darbų kuratorius Povilas Kavaliauskas) atlikti 3 tyrimai. Tyrimą „Mielių produkcinė nauda“ atliko Aurimas Vaitiekus ir Neda Baradinskaitė. Jo metu skirtingų temperatūrų veiktose terpėse augintos mielės, kurios skaidė gliukozę, fruktozę ir krakmolą. Gautos medžiagos tirtos reagentais, registruota, kurių suskaidytų medžiagų buvo daugiau ar mažiau. „Mikrobų pernešimas“ – tai turbūt labiausiai visus sudominęs tyrimas. Neįprastas jis buvo tuo, kad jo atlikimui reikėjo skrosti du, insektariume augintus, tyrimui užmigdytus tarakonus. Jų virškinimo trakte buvo rasta e.Coli ir Salmonella bakterijų (tyrimą atliko Iveta Časonytė). Ugnė Špokauskaitė, naudodama skirtingas dezinfekuojančias priemones, atliko delnų tepinėlių tyrimą.

Biochemijos srityje (darbų kuratorė Liudmila Bulko-Ligionienė) buvo atlikti 2 tyrimai. Tyrimą „Augalinių aliejų analizė. Triaciglicerolių hidrolizė“ atliko Bernadeta Navickaitė. Vykdyta augalinių aliejų hidrolizė su KOH. Proceso metu išaiškinta augalinių aliejų sudėtis – kokios medžiagos jį sudaro ir į ką jis skaidomas, patekęs į žmogaus organizmą. Kornelija Tolvaišaitė ir Faustina Urbanavičiūtė eksperimento „Baltymų kiekis sode auginamų ir parduotuvėse parduodamų obuolių tyrimas“ metu ištyrė, ar obuoliuose yra baltymų ir bakterijų, aiškinosi, kokius – „naminius“ ar parduotuvėje parduodamus obuolius verta ir sveika vartoti.

Biofizikos srityje (darbų kuratorė Lina Steponavičienė) buvo atliekami 2 tyrimai.Tyrimo „Kamuoliukus renkantis robotas“ metu Mindaugas Mikalauskas iš „LegoMindstorms“ detalių sukonstravo ranką, kuri pagal spalvas turėjo atskirti daiktus. Programavimo dėka robotukas mokėjo paimti duodamą kamuoliuką, jei jis raudonas – pasilikti jį, jei mėlynas – atmesti. Teodora Plepytė ir Neda Jarašūnaitė atliko tyrimą „Žmogaus ir gyvūno plaukų struktūros pakitimai skirtingos koncentracijos rūgštyse“. Jo metu FTIR (Furje spektroskopo) ir SEM (skenuojančio elektroninio mikroskopo) pagalba registruota, kaip reaguoja žmogaus, katės ir šuns plaukai į skirtingų koncentracijų acto ir druskos rūgštis, darytos spektrinė, taškinė, linijinė analizės.

Nanotechnologijų srityje (darbų kuratorė Julija Baniukevič) atlikti 2 tyrimai. Greta Tručinskaitė ir Auksė Laurutytė savo tyrimo „Plaukų paveikimas tinkamose temperatūrose“ metu tyrė dažyto/nedažyto, virinto/nevirinto plaukų mėginius, aiškinosi, kaip aukšta temperatūra veikia skirtingus plaukus. Laurynas Kerežius, Matas Gabalas, Erikas Čilinskis eksperimento „Medžiagų paviršių tyrimas“ metu ištyrė skirtingų medžiagų paviršius, padengtus skirtingomis cheminėmis medžiagomis, gamino hidrofobinius pluoštus iš medžio ir tekstilės.

Gimnazistai savo tyrimų rezultatus ir išvadas pristatė vieni kitiems bei į praktinius mokymus atvykusiems kitų Lietuvos gimnazijų biologijos, fizikos ir chemijos mokytojams. Kiekvienas darbas buvo skirtingas ir savotiškai įdomus. Tyrimų metu neviskas pavykdavo iš pirmo karto, visa tai reikalavo daug atsakingumo, ryžto, smalsumo, tačiau nė vienas gimnazistas nenuleido rankų, ėjo toliau, bandė. Gimnazija turi didžiuotis tokiais savo mokinių, kaip jaunųjų tyrėjų, pasiekimais, nes tai – ne eilinė galimybė, ne kiekvienai mokyklai, o tiksliau – jos mokiniams, suteikiama tokia nuostabi proga prisiliesti prie mokslininko kasdienybės, paragauti nelengvai uždirbamos duonos, pajausti, kaip svarbu tirti ir duoti žmonėms rezultatus. Nė vienas gimnazistas nenusivylė, kiekvienas pasiekė tai, ko siekė, žinoma, su nuostabių, patyrusių, draugiškų, patariančių, išmintingų, darbą išmanančių mokslininkų pagalba. Dėl to esame tikrai nuoširdžiai dėkingi!

Šiulių „Saulėtekio“ gimnazijos IIa klasės gimnazistė Teodora Plepytė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s